MITCHELL Epic Spinning, Spinning Fishing Rod 1.5m / 1g – 8g
19,85$
Quick Overview
The rod program Epic R was specially developed by our trout fishing team for trout fishing in all shapes and types throughout Europe.
Features
Length: 1.5meters
Casting Weight: 1-8gram
Weight: 78gram
Parts: 2, rings: 5
Transport Length: 80centimeter
Description
The rod program Epic R was specially developed by our trout fishing team for trout fishing in all shapes and types throughout Europe. The classic combination of matt and glossy black and subtle golden accents makes the rods look fantastic!
Designed by trout anglers for trout anglers
30T carbon thin and sensitive blank
Soft-touch rubberized reel seat
Elegant black and gold look and high quality cork handle
Additional information
| Brand | MITCHELL |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 1.5m / 4.92ft |
| Length In Meter | 1.5 |
| Castingweight In G / Oz | 1-8g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 5 |
| Transport Length In Cm / Ft | 80cm / 2.62ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.08 |







Reviews
There are no reviews yet.