PENN Squadron II Jig, 2 parts, Spinning Fishing Rod 1.98m / 300g – 600g
83,80$
Quick Overview
The PENN Squadron II series offers a modern and sporty blank as well as an excellent price-performance ratio.
Features
Length: 1.98meters
Casting Weight: 300-600gram
Weight: 489gram
Parts: 2, rings: 7
Transport Length: 108centimeter
Description
The PENN Squadron II series offers a modern and sporty blank as well as an excellent price-performance ratio. Specifically designed for high performance fishing and casting, it offers ultimate control when guiding the bait. Thanks to the short rod length, you can fish all day without getting tired.
Carbon blank
PacBay reel seat
Supplied in a cloth bag
Incl. ALPS guides
construction with short butt and long tip and EVA handle
Additional information
| Brand | PENN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 1.98m / 6.49ft |
| Length In Meter | 1.98 |
| Castingweight In G / Oz | 300-600g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 108cm / 3.54ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.49 |







Reviews
There are no reviews yet.