SHAKESPEARE Catch a Monster Spin Combo , 2 parts, Spinning Combo 15g – 30g / Purple
€ 21,50
Quick Overview
To catch a monster, you have to take your Shakespeare® Monster Combo and go outside.
Features
Length: 1,4meters
Casting Weight: 15-30gram
Weight: 400gram
Parts: 2, rings: 5
Transport Length: 90centimeter
Description
To catch a monster, you have to take your Shakespeare® Monster Combo and go outside.
Knot a hook on the end of the line, attach weights and floats and bait your hook.
Ready to Catch a Monster!
All-in-one Spinning Combo
2-Piece Spinning Rod
Comes with easy-to-use spinning reel
pre-wound with high quality mono cord
Fishing reel drag force: 2.7kg / 6 lb
Additional information
| Brand | SHAKESPEARE |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 1.4m / 4.59ft |
| Length In Meter | 1.4 |
| Castingweight In G / Oz | 15-30g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 5 |
| Transport Length In Cm / Ft | 90cm / 2.95ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.4 |







Reviews
There are no reviews yet.