SHIMANO 20 Zodias Casting, Baitcast Fishing Rod 2.08m / 9g – 21g / 1 Part
185,60$
Quick Overview
The new Zodias was developed and designed in Japan and is therefore part of the exclusive JDM range.
Features
Length: 2,08meters
Casting Weight: 9-21gram
Weight: 110gram
Parts: 1, rings: 9
Transport Length: 179centimeter
Description
The new Zodias was developed and designed in Japan and is therefore part of the exclusive JDM range.
It is a perfectly staggered selection of casting and spinning models
with fast or extra fast action. The carbon monocoque (known from Poison Adrena) is new,
which, together with the custom Ci4+ reel seat, acts as a bite enhancer
and ensures incredible feedback.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.08m / 6.82ft |
| Length In Meter | 2.08 |
| Castingweight In G / Oz | 9-21g |
| Parts/Sections | 1 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 179cm / 5.87ft |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Net Weight (Kg) | 0.11 |







Reviews
There are no reviews yet.