SHIMANO 20 Zodias Casting, Baitcast Fishing Rod 1.93m / 4g – 12g / 2 parts
177,01$
Quick Overview
The new Zodias was developed and designed in Japan and is therefore part of the exclusive JDM range.
Features
Length: 1.93meters
Casting Weight: 2-6gram
Weight: 92gram
Parts: 2, rings: 10
Transport Length: 102centimeter
Description
The new Zodias was developed and designed in Japan and is therefore part of the exclusive JDM range.
It is a perfectly graded selection of casting and spinning models with fast or extra fast action.
New is the carbon monocoque (known from Poison Adrena), which together with the custom Ci4+ reel seat acts as a bite enhancer and ensures incredible feedback.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 1.93m / 6.33ft |
| Length In Meter | 1.93 |
| Castingweight In G / Oz | 4-12g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 10 |
| Transport Length In Cm / Ft | 102cm / 3.35ft |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Net Weight (Kg) | 0.09 |







Reviews
There are no reviews yet.