Shimano Baitrunner DL FB small Baitrunner reel with front drag 4000
100,44$
Quick Overview
Small free spool reel with front drag, ideal for easy spinning and feeder fishing.
Features
Gear Ratio: 4.8:1
Line Capacity mm/m: 0,25-260 / 0,30-180 / 0,35-130 / 0,40-100 lb/yds: 8-240 / 10-200 / 12-160
Line Retrieve: 75 cm / 29.5 inch
Weight: 415 g – 14.6oz
Bearings: 3 Shielded Stainless Steel + 1RB
Description
The Shimano Baitrunner has been a favourite with bait fisherman for over 20 years, although there has always been a need for smaller sizes.
With the release of the Shimano DL series of Baitrunner’s Shimano can now offer a baitrunner for all fishing conditions.
The DL series comes in two smaller sizes the 2500 and 4000 model. Each comes with a cold forged spool, an infinite anti reverse and of course the original baitrunner feature.
Sitting in the middle of the new baitrunner collection, the DL range was designed to take advantage of key Shimano technologies while being offered at a price that is right. There are two sizes to choose from, so if bream and whiting are your game or thumper Snapper, we have you covered.
Features:
Lightweight Body
Cold Forged Aluminium Spool
AR-C Line Management System
Varispeed Oscillation
Super Stopper II System
Power Roller
Dyna-Balance
Spare Spool
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Weight (G / Oz) | 415 g – 14.6oz |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Line Cap. Sparespool Monofil (Mm/M And Lbs/Yds) | mm/m: 0.25-260 / 0.30-180 / 0.35-130 / 0.40-100 lb/yds: 8-240 / 10-200 / 12-160 |
| Sparespool Size | 4000 |
| Sparespool | 1 x XT7 Graphit |
| Saltwater Resistant | Yes |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | front drag |
| Handle | Double handle |
| Hand Orientation | left and right |
| Ball Bearings | 3 Shielded Stainless Steel + 1RB |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 6 kg – 13.0 lbs |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 75 cm / 29.5 inch |
| Gear Ratio | 4.8:1 |
| Line Capacity Braided (Mm/M Or Lbs/Yds) | lb/yds: 15/265 30/175 50/145 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.25/260 0.30/180 0.35/130 0.40/100 lb/yds: 8/240 10/200 12/160 |
| Reel Size Range | medium |
| Reelsize | 4000 |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.42 |







Reviews
There are no reviews yet.