Shimano Baitrunner ST FB – small Free spool reel with Front drag 4000
70,80$
Quick Overview
Small free spool reel with front drag for exceptional price, ideal for easy spinning and feeder fishing.
Features
Gear Ratio: 4.8:1
Line Capacity mm/m: 0,25-260 / 0,30-180 / 0,35-130 / 0,40-100 lb/yds: 8-240 / 10-200 / 12-160 PowerPro (lb/yds): 15-265/30-175/50-145
Line Retrieve: 75 cm
Weight: 355 g – 12.5oz
Bearings: 1 Shielded Stainless Steel
Description
When competitors often down-spec reels to create “entry” level options – Shimano does the opposite and adds more!
Built entirely from the ground up, the new ST Baitrunner range presents an unprecedented fish catching tool essential for anyone wanting to fish with a threadline or where a baitrunner function is required.
The range features two models (2500 and 4000 sizes) which will be ideal for estuary and bay applications chasing Bream, Whiting, Jew and inshore Snapper. Then body is made from Shimano’s XT-7 material which delivers an amazingly strong and durable body while still being lightweight.
Each model is equipped with Dyna-Balance, Super Stopper II, Floating Shaft II, Power Roller and Vari-Speed oscillation system for perfect line lay of nylon and braided lines every time.
Features:
Lightweight XT-7 Body
P3 Concept
Varispeed Oscillation
Dyna-Balance
Super Stopper Anti-Reverse
Floating Shaft
Power Roller
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Ball Bearings | 1 Shielded Stainless Steel |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Sparespool | no sparespool included |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | front drag |
| Handle | Single handle |
| Hand Orientation | left and right |
| Weight (G / Oz) | 355 g – 12.5oz |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 6 kg – 13.23 lbs |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 75 cm / 29.53 inch |
| Gear Ratio | 4.8:1 |
| Line Capacity Braided (Mm/M Or Lbs/Yds) | lb/yds: 15-265/30-175/50-145 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.25-260 / 0.30-180 / 0.35-130 / 0.40-100 lb/yds: 8-240 / 10-200 / 12-160 |
| Reelsize | 4000 |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.35 |







Reviews
There are no reviews yet.