SHIMANO Curado Spinning – Casting, 1 part, Spinning and Baitcast Fishing Rod 14g – 42g / Rod length: 2.26 m, Casting, Rod action: fast
138,12$
Quick Overview
The CURADO was originally developed for the American black bass market, but is just as perfect for European predatory fish species such as pikeperch and perch.
Features
Length: 2.26meters
Casting Weight: 14-42gram
Weight: 130gram
Parts: 1, rings: 8+1
Transport Length: 226centimeter
Description
The CURADO was originally developed for the American black bass market, but is just as perfect for European predatory fish species such as pikeperch and perch. The Curado is available in both casting and spinning rods and is a perfect match for the popular Curado baitcasters. It offers an excellent price-performance ratio combined with a modern look. The responsive and lightweight full carbon blanks have the exclusive Hi-Power X technology from Shimano. This reduces blank twist when throwing, which improves precision and more power reserves are available in the lower part of the blank, which in turn significantly optimizes the drill performance. The Fast-Action Blanks catapult a wide range of bait weights to impressive casting distances. Equipped with high-quality Fuji guides, a lightweight Shimano Custom Ci4 + reel seat and a modern EVA split grip, there are five casting models and three spinning models to choose from.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.26m / 7.41ft |
| Length In Meter | 2.26 |
| Castingweight In G / Oz | 14-42g |
| Parts/Sections | 1 |
| No Of Guides | 8+1 |
| Transport Length In Cm / Ft | 226cm / 7.41ft |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Net Weight (Kg) | 0.13 |







Reviews
There are no reviews yet.