SHIMANO Lunamis Spinning, 2 parts, Saltwater Fishing Rod 6g – 25g
405,09$
Quick Overview
Lunamis: Sea Bass Rods. The Ultimate Rod.
High-end fishing rods that bring together the latest technologies from Shimano.
Features
Length: 2.59 metres
Casting Weight: 6-25 grams
Weight: 118 grams
Parts: 2, Guides: 8
Transport Length: 133 centimetres
Description
Lunamis: Sea Bass Rods. The Ultimate Rod.
High-end fishing rods that bring together the latest technologies from Shimano.
The result is both lightweight and sensitive.
Designed for inshore fishing for sea bass.
Spinning and Casting models are available.
Features:
The ultimate in rod carbon technology from the JDM collection featuring Spiral X Core, Hi-Power X, Nanopitch and Muscle Carbon
Moderate/Fast action designed for long range lure casting for sea bass and other saltwater predators
SHIMANO X guides with Fuji Titanium SiC
SHIMANO Ci4+ Perfection reel seat for secure reel fixing
Unique Carbon Monocoque handle for weight reduction and sensitivity
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.59m / 8.5ft |
| Length In Meter | 2.59 |
| Castingweight In G / Oz | 6-25g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 133cm / 4.36ft |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Net Weight (Kg) | 0.12 |







Reviews
There are no reviews yet.