SHIMANO Poison Adrena, Casting-Spinning Fishing Rod 2.01m / 4g – 12g
323,84$
Quick Overview
The new Poison Adrena is the ultimate high-end JDM spinning/baitcast fishing rod, extremely lightweight with outstanding response and bite detection.
Features
Length: 2.01meters
Casting Weight: 4-12gram
Weight: 92gram
Parts: 1, rings: 9
Transport Length: 201centimeter
Description
The new Poison Adrena is the ultimate high-end JDM spinning/baitcast fishing rod, extremely lightweight with outstanding response and bite detection. The action of the fishing rods varies from fast to extra fast. Thanks to the new Spiral X Core technology, the fishing rod blanks are stronger than ever.
The combination of the new full carbon monocoque handle, which is manufactured in one piece together with the blank, and the new ergonomic Perfection Reel Seat XT takes bite detection and sensitivity to a new level.
Fuji SiC-S guides and a titanium SiC top guide round off the fishing rods. The new Poison Adrena fishing rod series is versatile, both for spin fishing and baitcasting. The area of application ranges from ultra-light fishing for small predatory fish (Taftec Alpha Solid Tip) to fishing for monster perch, zander and pike with medium-heavy baits.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.01m / 6.59ft |
| Length In Meter | 2.01 |
| Castingweight In G / Oz | 4-12g |
| Parts/Sections | 1 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 201cm / 6.59ft |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Net Weight (Kg) | 0.09 |







Reviews
There are no reviews yet.