SHIMANO S.T.C. Baitcast, 4 parts, Travel Fishing Rod 2.13m / 14g – 42g
139,29$
Quick Overview
S.T.C. Baitcasting.
Travel fishing rod: Freshwater / Saltwater and Fast Action.
Features
Length: 2.13 metres
Casting Weight: 14-42 grams
Weight: 138 grams
Parts: 4, Guides: 10
Transport length: 58 centimetres
Description
S.T.C. Baitcasting.
Travel fishing rod: Freshwater / Saltwater and Fast Action.
Features:
Fast action Nanosheet Carbon blanks
SHIMANO Hardlite guides for braid and mono lines
SHIMANO custom design reel seats
Split grip EVA handles
Protective transport case with reel pouch for made-up transport
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.13m / 6.99ft |
| Length In Meter | 2.13 |
| Castingweight In G / Oz | 14-42g |
| Parts/Sections | 4 |
| No Of Guides | 10 |
| Transport Length In Cm / Ft | 58cm / 1.9ft |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Net Weight (Kg) | 0.14 |







Reviews
There are no reviews yet.