Shimano Super Ultegra AX Feeder, 4pcs. Feederrod 3,35 m / 0 – 60g
171,44$
Quick Overview
This new Feederrod combines the latest technology in rod with perfect design.
Features
Length: 3,35 m / 11,0 ft
Casting Weight: up to 60g / 0-1,9 oz
Weight: 191 g / 6.2 oz
Parts: 4
Guides: 14
Description
The rods with the distinctive Super Ultegra blue are recognized and loved by many. Anglers have learned to appreciate them for their performance as well as reliability when it comes to ‘every fish counts’. Whether precision casting light feeders at close to midrange, aiming for the far bank or fighting fish that call the river their home, with five models in the range there is a rod for any fishing situation. Fitted with Fuji guides and supplied with three quiver tips, the Super Ultegra AX Feeders set the bar high for all competitors.
Blankmaterial: HPC 100 & Biofibre
Reel seat: Shimano
Guide type: Fuji Stainless Steel K-Type
Handle: EVA & Cork
Packaging: Soft
3 Feedertips: STIPAX075SGSD/STIPAX150NGSD/STIPAX200NGSD
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.35 m / 11.0 ft |
| Length In Meter | 3.35 |
| Castingweight In G / Oz | -60g / 0-1.9 oz |
| Parts/Sections | 4 |
| No Of Guides | 14 |
| Transport Length In Cm / Ft | 116 cm / 3.81 ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.191 |







Reviews
There are no reviews yet.