SHIMANO Beastmaster CX Inliner 220H , 2,2m, 7,21ft, 100-250g, 3 parts, Inliner Boots Fishing Rod, BMCXIG220H
143,67$
Quick Overview
The Beastmaster Innerguide rods are again in the assortment. The completely revised blank is extremely powerful and powerful.
Features
Length: 2.20 meter
casting weight: 100-250
transport length: 79 centimeter
Parts: 3
Weight: 220 grams
Description
The Beastmaster Innerguide rods are again in the assortment. The completely revised blank is extremely powerful and powerful. The Innerguide System has 3 main advantages: – light and balanced – easy to hold straight, the rod does not turn away – knots cannot get caught in the ring.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.2m / 7.21ft |
| Length In Meter | 2.2 |
| Castingweight In G / Oz | 100-250g / 3.53-8.82oz |
| Parts/Sections | 3 |
| Transport Length In Cm / Ft | 79cm / 2.61ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.22 |







Reviews
There are no reviews yet.