Shimano Vengeance Float, 3 parts 10-30g – Float rod 4,2 m / 13,78 ft, CW: 10-30g / 0,3-0,9 oz
89,26$
Quick Overview
Most popular model with large guides also suitable for carp. More Match and Float Rods can be found in our Fishernator Professional Fishing Tackle Shop!
Features
Length: 4,2 m / 13,78 ft
Casting Weight: 10-30g / 0,3-0,9 oz
Weight: 282 g / 9.07 oz
Parts: 3
Guides: 10
Description
Perfect, powerful rod!
Available in three lengths – 12’, 13’ and 14’ – the Vengeance Float is an all-round range, powerful enough to cope with bigger coarse fish on rivers and stillwaters – and are extremely affordable.
The XT30 + Geofibre blank has a cork/EVA handle with Shimano reel seat, and the matt black finish on the blank make these rods look more expensive than they actually are.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 4.2 m / 13.78 ft |
| Length In Meter | 4.2 |
| Castingweight In G / Oz | 10-30g / 0.3-0.9 oz |
| Parts/Sections | 3 |
| No Of Guides | 10 |
| Transport Length In Cm / Ft | 144 cm / 4.72 ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.28199999999999997 |







Reviews
There are no reviews yet.