SHIMANO Vengeance , Spinning Fishing Rod , cork grip 2.4m / 20g – 50g
41,90$
Quick Overview
Designed for the modern sea angler that demands the extra mile from his gear.
Features
Length: 2.40 meter
Casting Weight: 20-50 grams
Transport length: 126 centimetres
Parts: 2, Rings: 9
Weight: 219 grams
Description
The Vengeance CX spinning rods are ideal for beginners: powerful and versatile rods in a modern design. The tight XT30 Blank with its Moderate-Fast Action is reliable and has sufficient power reserves.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.4m / 7.87ft |
| Length In Meter | 2.4 |
| Castingweight In G / Oz | 20-50g / 0.71-1.76oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 126cm / 4.16ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.22 |







Reviews
There are no reviews yet.