Shimano Yasei AX Shad Jigging SDJH, 2.70m, 2 parts, Spinning rod, Jigging rod 2,70 m / 30 – 60g
177,47$
Quick Overview
This powerful rod, with its long Power Cork handle, is made to cast weighted big softbaits for pike.
Features
Length: 2.70m / 8.86ft
Casting Weight: 30-60g / 1.06-2.12oz
Weight: 209g / 7.37oz
Parts: 2, Guides: 7
Transport length: 138cm / 4.53ft
Description
This powerful rod, with its long Power Cork handle, is made to cast weighted big softbaits for pike.
This rod is built on a HPC100 plus Biofibre blank, allowing it to jig softbaits with ease thanks to the responsive action.
The 30-60g version is best suited to regular sized softbaits and the 60-100g rod is designed to cope with much larger softbaits when the pike after feeding on larger prey. The white mark below the tip guide indicates lure action and bites.
Product-Specifications and T
echnologies contained
:
Blank material : XT30
Reel seat: Shimano woven carbon tube
Guide type : Fuji stainless steel K-type Alconite
Grip : Power Cork
Packaging : Velvet bag
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.70m / 8.86ft |
| Length In Meter | 2.70 |
| Castingweight In G / Oz | 30-60g / 1.06-2.12oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 138cm / 4.53ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.209 |







Reviews
There are no reviews yet.