SHIMANO Yasei Jerkbait, 1,98m, 6,49ft, 45-100g, 2 parts, Spinning rod, YASJBC198H
€ 138,50
Quick Overview
The Yasei Jerkbait 198H is the ultimate rod for pike anglers who prefer to fish with jerkbaits.
Features
Length: 1,98meters
Casting Weight: 45-100gram
Weight: 162gram
Parts: 2, rings: 10
Transport Length: 159,5centimeter
Description
The Yasei Jerkbait 198H is the ultimate rod for pike anglers who prefer to fish with jerkbaits. The handle fits perfectly under the arm, is long enough to get a good start and short enough to control the bait perfectly. With a length of 198cm, the rod is just the right size for long casts and a bait guide from top to bottom. With a casting weight of 40 to 100 grams, it is suitable for a wide range of jerkbaits. Because the rod does not have too stiff action, you can still have fun playing middle-class pike. Large caliber still tames this rod easily. Other possible uses: trolling from hand or throwing with beefy wobblers and swimbaits.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 1.98m / 6.49ft |
| Length In Meter | 1.98 |
| Castingweight In G / Oz | 45-100g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 10 |
| Transport Length In Cm / Ft | 159.5cm / 5.23ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.16 |







Reviews
There are no reviews yet.