CORMORAN Big Cat Pro, Catfish fishingrod 2.7m / 50g – 180g
€ 51,80
Quick Overview
1104/5000These rods are powerful and indestructible! Thanks to the high-density carbon fiber composite material used, high-density power blanks are created for our Big Cat Pro catfish rod series.
Features
Length: 2.7meters
Casting Weight: 50-180gram
Weight: 285gram
Parts: 2, rings: 7
Transport Length: 140centimeter
Description
These rods are powerful and indestructible! Thanks to the high-density carbon fiber composite material used, high-density power blanks are created for our Big Cat Pro catfish rod series.
No matter how big the fish is, these rods are able to stand up to any fish. The quick reactivity of the Big Cat Pro allows you to react to every rapid escape or whip-like tail blow. The pressure on the massive catfish that can be exercised with these rods is enormous.
The other features of these rods are specially designed for heavy catfish fishing. The robust reel seat and the plug connection reliably withstand enormous loads, the ringing with SiC rings is perfect for braided lines.
The Big Cat Pro series includes different models for different areas of application.
High-Density Composite carbon fiber blank
Reliable plug connection
Camouflage EVA handle
Robust screw reel holder
SiC rings, perfect for braided fishing lines
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.7m / 8.86ft |
| Length In Meter | 2.7 |
| Castingweight In G / Oz | 50-180g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 140cm / 4.59ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.29 |







Reviews
There are no reviews yet.