DAIWA Exceler Catfish, 200-600g, 2 parts, Catfish Rod 3m / 200g – 600g
92,59$
Quick Overview
Strong and invincible, these are the ultimate catfish rods.
Features
Length: 3 metres, 9.84 feet
Casting weight: 200-600 grams, 7.05-21.16 ounces
Weight: 456 grams, 16.08 ounces
Parts: 2, Guides: 11
Transport length: 154 centimetres, 5.05 feet
Description
Exceler Catfish
Strong and invincible, these are the ultimate catfish rods.
Very strong and powerful rods for fishing for catfish at the Ebro River in Spain, the Po Basin in Italy and of course also at domestic waters.
The Exceler Catfish is equipped with a strong backbone to land also large catfish securely.
The guide arrangement enables the use of fixed spool reels as well as multiplier reels.
All guides have been wrapped twice for highest strains.
The round Pacbay butt cap facilitates bracing the rod at the body during the fight.
With the Exceler Catfish, you get a real power house for uncompromising application.
Equipped with overlapping tip guide, extra strong titanium oxide double leg guides, a robust EVA handle and a Pacbay butt cap.
Technological features
Solid EVA handle
Pacbay buttcap
Titanium oxide double leg guides
Overlaying tip guide
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3m / 9.84ft |
| Length In Meter | 3 |
| Castingweight In G / Oz | 200-600g / 7.05-21.16oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 11 |
| Transport Length In Cm / Ft | 154cm / 5.05ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.46 |







Reviews
There are no reviews yet.