DAIWA Silver Creek Spin, 2 parts, Fishing Rod 205cm / 5g – 21g
85,89$
Quick Overview
The Silver Creek Light Spin rods complement the very popular UL models, with four rods with somewhat more powerful spliced-in carbon fiber tip.
Features
Length: 2.05 metres / 80.8 inches
Casting weight: 5-21 grams / 0.18-0.74 ounces
Weight: 105 grams / 3.70 ounces
Parts: 2, Guides: 9
Transport length: 106 centimetres / 41.73 inches
Description
Silver Creek L Spin
Spinning Rod / L
The Silver Creek spinning rods convince by their modern design as well as premium and innovative rod components and are available at the familiarly outstanding price-performance ratio.
The Silver Creek Light Spin rods complement the very popular UL models, with four rods with somewhat more powerful spliced-in carbon fiber tip.
The tip is almost undestroyable under common fishing conditions and cares – in combination with the powerful backbone of the HMC+ blank – for great casting distances. Ideally suited for softplastic lures of 5-10 centimetres.
Features
Action: Extra fast
HMC+ carbon fibre blank
Cork / EVA grip
Ergonomic screw reel seat
Titanium oxide guides
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.05m / 6.72ft |
| Length In Meter | 2.05 |
| Castingweight In G / Oz | 5-21g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 106cm / 3.48ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.11 |







Reviews
There are no reviews yet.