DAIWA Sweepfire Tele, Telescopic allround fishing rod 3m / 40g – 90g
51,65$
Quick Overview
The range of Sweepfire Tele rods offers fitting rods for nearly all kind of purpose. Beyond models for spin and coarse fishing and rods for targeted fishing for predators also two well-balanced float models with 3.60m and 3.90m are available.
Features
Telescopic allround fishing rod
Length: 3.00 meter
Casting Weight: 40-90 gramm
Transport length: 65 centimeter
Parts: 7, Guides: 6
Description
The range of Sweepfire Tele rods offers fitting rods for nearly all kind of purpose. Beyond models for spin and coarse fishing and rods for targeted fishing for predators also two well-balanced float models with 3.60m and 3.90m are available. The EVA handle is very comfortable and easy to clean. Equipped with lightweight titanium oxide guides, these modernly designed, short-sectioned telescopic rods provide an outstanding price-performance ratio. EVA handle. Titanium oxide guides.
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3m / 9.84ft |
| Length In Meter | 3 |
| Castingweight In G / Oz | 40-90g / 1.41-3.17oz |
| Parts/Sections | 7 |
| No Of Guides | 6 |
| Transport Length In Cm / Ft | 65cm / 2.15ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.21 |







Reviews
There are no reviews yet.