MITCHELL Riptide R Surfcasting Tele, 6 parts, Surfcasting Telescopic Fishing Rod 3.9m / 80g – 120g
64,42$
Quick Overview
The Riptide Surf fishing rods are stable, versatile and very stiff, which makes long casts very easy.
Features
Length: 3.9meters
Casting Weight: 80-120gram
Weight: 447gram
Parts: 6
Transport Length: 142centimeter
Description
The Riptide Surf fishing rods are stable, versatile and very stiff, which makes long casts very easy. This is an ideal to-go range for the surf angler looking for good quality at a reasonable price.
Braided Line Rings
Saltwater Resistant Components
Modern Design
Additional information
| Brand | MITCHELL |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.9m / 12.79ft |
| Length In Meter | 3.9 |
| Castingweight In G / Oz | 80-120g |
| Parts/Sections | 6 |
| No Of Guides | 5 |
| Transport Length In Cm / Ft | 142cm / 4.66ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.45 |







Reviews
There are no reviews yet.