SHIMANO 21 Zodias Spin., 2 parts, Spinning Fishing Rod 2.23m / 3.5g – 14g
192,68$
Quick Overview
The current range is popular for its versatility and strength and now a new feature has been added: sensitivity.
Features
Length: 2.23meters
Casting Weight: 3.5-14gram
Weight: 100gram
Parts: 2, rings: 8
Transport Length: 114.7centimeter
Description
The Zodias spinning & casting rods are renewed. The current range is popular for its versatility and strength and now a new feature has been added: sensitivity. The CARBON MONOCOQUE grip (known from Poison Adrena) is a big improvement, making the new generation rods lighter and more sensitive!
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.23m / 7.31ft |
| Length In Meter | 2.23 |
| Castingweight In G / Oz | 3.5-14g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 114.7cm / 3.76ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.1 |







Reviews
There are no reviews yet.