DAIWA SEALINE X’TREME TRAVEL INTERLINE, 2,13m, 6,99ft, 30-40g, 3 parts, Travel Boat Rod, 11817-210
202,50$
Quick Overview
The construction of a multi-piece travel rod as an interline rod was a real challenge for our Japanese engineers.
Features
Length: 2.13 m
Transport length: 77 cm
Casting weight: 30-40 g
Parts: 3
Weight: 410 grams
Description
The construction of a multi-piece travel rod as an interline rod was a real challenge for our Japanese engineers – after all, it is important to integrate the usual high quality standards of the otherwise one-piece interline construction into a multi-part blank construction. After two years of development, we immediately noticed in the first tests that our developers had made the big hit – the action of the rod is almost identical to the one-piece models.
The soft tip buffers all strong escapes and punches perfectly from – the strong backbone provides enormous power reserves in the drill and you can also drill capital butts and codfish uncompromisingly on the surface.
This rod can be fished with pirk between 100g and 300g and with XL rubbers up to 30cm with heavy lead pegs.
HVF carbon fiber blank
X45 carbon fiber construction
V-Joint connector
Screwable tip ring
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.13m / 6.99ft |
| Length In Meter | 2.13 |
| Castingweight In G / Oz | 30-40g |
| Parts/Sections | 3 |
| Transport Length In Cm / Ft | 77cm |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.41 |







Reviews
There are no reviews yet.